Cinsellikten Korkuyorum; Vajinismus

Vajinismus ülkemizde her 10 kadından 1 inde görülen bir durumdur.


Birçok kadının evlilik öncesi; cinsellikle ilgili kafasını karıştıran soruları olabilir. Bazı kadınlar ise bu soruları kendilerine hiç yöneltemezler bile, sanki ‘’cinsellik hiç yaşanmayacak’’ -mış gibi davranabilirler. Korkularını, endişelerini, soru işaretlerini bastırırlar. Ta ki düğün gecesine kadar… Bastırdığı o korkuları, kaygıları adeta bir pandoranın kutusu gibi çıkmaya başlar. Bu korku cinselliği başlatmadan önce, ön sevişme sırasında ya da cinsel birleşme esnasında olabilir. Kadının kendini kasması, ağlama krizi, yoğun endişesi, bacaklarını kapaması, eşi itiklemesi, yataktan uzaklaşmak istemesi şeklinde kendini gösterir… Bu tabloya ‘’vajinismus’’ adı veririz. 
Vajinismus ülkemizde her 10 kadından 1 inde görülen bir durumdur. Vajinismus; ‘’cinsel ilişki sırasında kadının istemsizce kasılarak cinsel ilişkiyi neredeyse imkansız hale getirmesi’’ durumudur. Vajinismuslu kadınlar partnerleriyle cinsel birliktelik yaşayamazlar. Bazen bu durum eş tarafından ‘’eşim beni istemiyor’’ şeklinde bir algı oluşturabilir. Fakat bu korku ve kasılma o an için kadının yönetebildiği bir durum değildir ve bu kadınlar da eşlerini genelde arzularlar ama bunu cinsel ilişki açısından gösteremedikleri için yoğun suçluluk duygusu yaşarlar.
Peki vajinismus neden kaynaklanır? Sorusunu yanıtlayacak olursak ;  tıbbı bir nedeni bulunmamaktadır. Kadının cinselliğe sıcak bakmaması durumu olan vajinismus, genelde psikolojik olarak anlamlandırılmaktadır. Kadının cinsellikle ilgili kafasında oluşturduğu olumsuz düşünceler, cinsle mitler,  geçmiş yaşantısı,  cinsellik hakkında yetersiz bilgiye sahip olması, travmaları vajinismusa neden olabilecek etkenler arasındadır.
Vajinismus problemi, cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamaları ile en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Alanda etkin bir cinsel terapist ile kısa sürede çözüme kavuşur. Problemin çözümünün %50 si bir cinsel terapiste başvurmaktır.
Bir evlilik terapisti ve cinsel terapist olarak evliliğiniz de bu tür cinsel sorunlar yaşamamak için ‘’evlilik öncesi cinsel danışmanlığı’’ öneriyorum. Her evlilikte, bir dönem cinsel işlev bozuklukları (erken boşalma, cinsel isteksizlik, sertleşme problemi, disparoni) görülebilir. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam ve evlilik yaşamı için bunun bir çözümü olduğunu unutmayın. Sevgiler. 

Uzm. Psk. Ebrar KARAÇUHA
 

ŞİMDİ ARA