Çocuğumuz Bizimle Uyumak İstiyor Odasını Nasıl Ayırabilirim?

Çocuğumuz Bizimle Uyumak İstiyor Odasını Nasıl Ayırabilirim?

Bebeklerin doğumdan sonra anneye yakın uyumaları aralarındaki bağın güçlenmesi açısından sağlıklıdır ancak kurulan bağ kadar bağımsızlık da önemlidir. Bağımsızlığına fırsat verilen çocukların özgüveni de artacaktır. Çocukların iki yaş civarı oluşan bağımsızlık çabasını desteklemenin önemli bir adımı da odaların ayrılmasıdır. 
Her çocuğun bu duruma hazır oluşu farklı olacağından ebeveynlerin çocuğunu iyi gözlemlemesi ve hazır olduğunda odaları ayırması önemlidir.

Bu süreçte nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklar taşınma, okula başlama ya da annenin işe başlaması gibi gündemler söz konusu olduğunda normalden daha hassas olabilir. Özellikle böyle bir gündemin yanında yatakların da ayrılacağı düşüncesi çocuğun mevcut kaygılarını ve stresini arttıracaktır. Bir diğer önemli gündem de kardeş doğumudur. Ebeveynlerin mümkün olduğunca kardeş dünyaya gelmeden önce odaları ayırması çocuğun kıskançlığını tetiklememek adına iyi bir karar olacaktır.
Odaları ayırırken çocuğa zaman vermek ve birden ayırmamak gerekir. Adım adım gidilerek öncelikle kucakta uyutma ya da ayakta sallama varsa bunun bırakılması, sonra ayrı yatağa ve en son ayrı odaya geçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Yeni odaya güven oluşması için birkaç gün orada oyunlar oynamak ve ilk günler yeni odada birlikte uyumak kolaylaştırıcı olacaktır.
 

ŞİMDİ ARA