Çocuklar Neden Reklam İzliyor?

Reklamlarda kullanılan renkler ve müzikler, gülen insanlar, karakterler ve objeler çocukları ekran başına kitliyor.

Çocuklar Neden Reklam İzliyor?

               Çocukların reklamlar başladığında televizyona kitlendiklerine hepimiz tanık olmuşuzdur. Birçok yetişkin bu durumun sebebini merak eder.  Yemek yemeyen çocuklar reklam karşısında oldukça rahat yemeğini yer, ağladığında, istediği olmadığı durumlarda reklamlar başlayınca sustuğunu muhakkak gözlemlemiştirsiniz.

 Peki reklamların çocuk üzerinde bu kadar etkili olmasının nedeni nedir?

       Yapılan araştırmalarda, reklamların yapıları gereği çocuklara çekici gelmesinin sebebi şu şekilde açıklanıyor: ‘’ Reklamda renkler ve müzik dikkati çekmede önemli unsurlar. İkincisi ise gülen insanlar, karakterler ve objeler. Üçüncü temel unsur ise reklamın hızı. Bunlar çocukları ekran başına kitliyor. Reklamcılar da çocukların reklama karşı müthiş meraklı ve ilgili olduklarının farkındalar. Ancak onlara düşen etik ve dürüst olmak’’

        Bu tür araştırmaların çoğu uyaranların fazlalığı ve çeşitliliğinin çocuklara reklamları ilgiyle izlettiğini söylüyor. Bunun özellikle çocukların zeka gelişimine etkisi olduğunu belirten uzmanlar reklam izleme oranlarının kısaltılması gerektiğinin altını çiziyorlar. Televizyon karşısında reklamlarla çocuğu oyalamak yerine çocuğa resimli kitaplar okuma, konuşma, resim yapma, arkadaşlarıyla veya oyuncaklarıyla oynama gibi başka şeylerle ilgilenmesi için ortam sağlayabilirsiniz.


Uzm. Psk. Dan Kübra USTA

ŞİMDİ ARA